1. Kapitał ludzki
Miasto Kielce jest stolicą województwa świętokrzyskiego, zamieszkiwanego przez 1,3 miliona osób. Swoją siedzibę posiada w mieście ponad 31 tysięcy podmiotów, z których 273 to średnie i duże przedsiębiorstwa. Według statystyk na każdy 1000 mieszkańców przypada 171 podmiotów gospodarczych (dane na koniec IV kwartału 2023). Przeciętne wynagrodzenie w Kielcach wynosi 7 062,41 zł brutto (dane: XII 2023), natomiast stopa bezrobocia w mieście utrzymuje się na poziomie 4,5% (dane: VII 2024).
Kielce to główny ośrodek akademicki całego regionu, w którym działa 8 szkół wyższych. Studenci kieleckich uczelni to blisko 20 tysięcy osób. Największą popularnością na kieleckich uczelniach cieszą się kierunki ekonomiczne, filologiczne, informatyczne i techniczne.
Na terenie Kiec działa kilkadziesiąt szkół językowych mających w swojej ofercie naukę najbardziej popularnych języków (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski) oraz rzadszych (włoski, chiński).
2. Lokalizacja między dwoma wielkimi korytarzami transportowymi
Kielce położone są pomiędzy dwoma korytarzami transportowymi relacji wschód-zachód o znaczeniu międzynarodowym (drogi międzynarodowe A2 i A4) oraz na wschód od korytarza relacji północ - południe (droga międzynarodowa A1). Odległości od Kielc do największych polskich centrów rozwoju gospodarczego takich jak Warszawa, Kraków, Katowice przy Łódź wynoszą 120 – 180 kilometrów.
3. Władze przychylne inwestorom
Uchwała w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości na inwestycję początkową w zakresie nowo wybudowanych budynków biurowych była odpowiedzią na widoczny w całej Polsce trend i oczekiwania inwestorów. To ważny postęp w kreowaniu rozwoju gospodarczego Kielc.
Przyjęcie uchwały umożliwia przedsiębiorcom realizującym inwestycje początkowe na uzyskanie zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres maksymalnie 3 lat. Uchwała wprowadza zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych budynków o powierzchni użytkowej co najmniej 3000 m2, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w których co najmniej 80 % powierzchni użytkowej stanowić będzie powierzchnia biurowa o wysokim standardzie.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych powierzchni biurowych to wyraźny znak dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz deweloperów powierzchni biurowej, że Kielce chcą być w czołówce miast dysponujących najwyższej klasy przestrzenią biurową i przyciągających sektor nowoczesnych usług dla biznesu.
Kolejnym istotnym dokumentem jest także uchwała w przedmiocie zwolnienia z podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie działalności produkcyjnej. Wprowadzona ona zwolnienie z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie działalności produkcyjnej, stanowiące inwestycję początkową, położone na terenie Gminy Kielce. Przyjęcie uchwały umożliwia przedsiębiorcom realizującym inwestycje początkowe na uzyskanie zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres maksymalnie 3 lat.
4. Konkurencyjne koszty zatrudnienia
Pod względem wysokości średnich wynagrodzeń Kielce zaliczane są do miast o relatywnie niskich kosztach pracy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 93% wartości krajowej (w województwie świętokrzyskim jest to 86,7%). Mediana wynagrodzeń w Kielcach wynosi 6 650,00 zł brutto (03.2024r.)
5. Duży kapitał naukowo-badawczy
Uczelnie publiczne są reprezentowane w Kielcach przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Politechnikę Świętokrzyską. Wśród szkół niepublicznych znajdują się m.in. Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego, Świętokrzyska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Telekomunikacji czy Staropolska Akademia Nauk Stosowanych.
Kierunki informatyczne stanowią magnes, który przyciąga do miasta młodych, ambitnych ludzi, planujących swoją karierę w sektorze IT i ICT. Mogą oni rozwinąć skrzydła pracując w dużych firmach informatycznych mających oddziały w Kielcach, jak Transition Technologies PSC, Britenet i Comarch SA. Infover SA to kolejny przedstawiciel sektora IT w Kielcach, a przy tym firma rodzima i ważny pracodawca w sektorze IT. Firma Altar to dostawca nowoczesnych systemów informatycznych. Oprócz dużych graczy o rozpoznawalnej marce w Kielcach swoje siedziby mają mniejsze firmy z sektora IT oraz innowacyjne startupy.
Zapraszamy do odwiedzenia Bazy firm działających w Kielcach: https://www.kielce.eu/pl/dla-biznesu/inwestuj-w-kielcach/baza-firm.html
Politechnika Świętokrzyska stawia nie tylko na programowanie i sektor IT. Kielecka uczelnia techniczna kształci mistrzów świata w sektorze robotyki i kosmonautyki. Podczas zawodów łazików marsjańskich studenci Polietchniki wielokrotie udowadniali, że drużyny z Kielc to światowa czołówka jeśli chodzi o projektowanie, tworzenie i programowanie robotów marsjańskich – „łazików”.
Poza rozpoznawalnością w dziedzinie robotyki Kielce mogą wkrótce stać się także stolicą polskiej metrologii. Otwarty we wrześniu 2024 roku w Kielcach Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar to inwestycja na niespotykaną dotąd w naszym regionie skalę. Perspektywę zatrudnienia w tak ekskluzywnej dziedzinie jaką jest metrologia dostrzegają studenci z Kielc, a władze uczelni dokładają starań, by przygotować się do oczekiwań przyszłych pracodawców, w tym firm, które wokół inwestycji będą powstawać. To ogromna szansa dla rozwoju przedsiębiorczości w Kielcach, nie tylko w obszarze metrologii, ale także pozostałych dziedzinach, powiązanych z tą trudną nauką, w tym informatyce.
6. Silne instytucje otoczenia biznesu
W Kielcach istnieje silne otoczenie wsparcia przedsiębiorczości, reprezentowane przez:
Kielecki Park Technologiczny (KPT) postrzegany jest jako motor rozwoju gospodarczego Kielc. To miejsce nastawione na innowacyjność oraz kreatywność, a przede wszystkim otwarte na współpracę z przedsiębiorcami z całej Polski. Park oferuje nowoczesną i profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę oraz uzbrojone tereny inwestycyjne. W 2019 r. zakończono prace przygotowawcze strefy D o łącznej powierzchni ponad 4 ha. Cała strefa D podzielona została na 7 tzw. plotów o powierzchniach od 0,23 ha do 0,51 ha. Działki wynajęto w drodze przetargu. W strefie B właśnie sprzedane zostały dwa ostatnie ploty o łącznej powierzchni ponad 1,08 ha. Na terenie Parku zaczął działać Inkubator Logistyczny Rotterdam Inc. Nowoczesny i uniwersalny budynek pozwala na poszerzenie oferty KPT o usługi logistyczne.
Targi Kielce S.A. od lat przyczyniają się do dynamicznego rozwoju gospodarczego całego regionu. Targi to niewątpliwie jeden z najważniejszych punktów na gospodarczej mapie Kielc. Jako drugi w Europie Środkowo-Wschodniej organizator wystaw, cieszy się renomowaną i ustabilizowaną na rynku europejskim opinią. Targom partneruje Izba Gospodarcza i Klaster usługowy "Grono Targowe Kielce", obejmując instytucje, stowarzyszenia i organizacje powiązane biznesowo – głównie z sektora usług wystawienniczych, poligraficznych, hotelarskich, gastronomicznych, transportowych oraz szkoleniowych, a także działających w sferze kultury, sportu i promocji.
7. Oferty inwestycyjne
Na terenie Kielc znajdują się dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne, hale produkcyjne i magazynowe, jak również nowoczesne biura. Centrum Obsługi Inwestora prowadzi internetową bazę nieruchomości inwestycyjnych, zbudowaną w technologii GIS. Oferty zawierają aktualne zdjęcia każdej nieruchomości, zarówno naziemne, jak i lotnicze, a także nowoczesne panoramy. Dodatkową zaletą portalu jest możliwość wygenerowania danej oferty w formacie PDF oraz przejścia do lokalizacji oferty w Geoportalu Miasta Kielce. Wszystkich zainteresowanych Bazą zapraszamy do zapoznania się z ofertami powierzchni biurowych na stronie: www.mapa.invest.kielce.pl
8. Doskonałe warunki pracy i wypoczynku
Bliskość terenów zielonych oraz to, co miasto ma do zaoferowania swoim mieszkańcom po godzinach pracy to wymagania, których jeszcze kilkanaście lat temu zupełnie nie brano pod uwagę, a które obecnie sprawiają, że władze miasta podejmują szereg działań sprzyjających harmonizowaniu życia zawodowego i prywatnego swoich mieszkańców. W efekcie, Kielce zmieniły się w ostatnich latach w sposób spektakularny, zyskując dobrą opinię zarówno wśród mieszkańców, jak i inwestorów, stając się przy tym ciekawym przykładem, jak można dbać o komfort życia i jednocześnie tworzyć warunki do realizowania się zawodowo.
Jednym z działań zmierzających do poprawy warunków życia w mieście są zmiany w systemie transportu publicznego. W ostatnich latach modernizacji poddano najważniejsze trakty komunikacyjne, co zwiększyło przepustowość dróg miejskich. Obecnie podróż samochodem przez całe miasto nie zajmuje więcej niż 20 minut. W celu usprawnienia komunikacji miejskiej zmodernizowano tabor (w tym ogłoszono przetarg na zakup autobusów elektrycznych), wybudowano nowoczesne wiaty przystankowe, zainstalowano elektroniczne tablice informacyjne oraz wprowadzono elektroniczny system biletowy.
W granicach administracyjnych Kielc znajdują się obszerne tereny zielone – aż sześć z nich objętych jest ochroną rezerwatową. Miasto pokrywa sieć ścieżek rowerowych, którym z roku na roku przybywa dodatkowych kilometrów. W okresie wakacyjnym kielczanie korzystają z uroków basenu letniego, natomiast zimą mają do dyspozycji dwa stoki narciarskie oraz kryte lodowisko. Kielce posiadają również doskonałą bazę do uprawniania sportów wyczynowych takich jak wspinaczka górska czy spadochroniarstwo.
Władze miasta szczególną troską otaczają działania podejmowane w obszarach sportu i kultury, wspierając m.in.Geonaturę Kielce czy też Kielecki Teatr Tańca. Jakość życia mieszkańców systematycznie się poprawia, m.in. dzięki zarządzaniu miastem w oparciu o Geograficzny System Informacji, za który Kielce otrzymały nagrodę na Kongresie Miast Inteligentnych w Barcelonie w 2012 roku. Organizowane są unikatowe imprezy, jak m.in. Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion czy MEMORIAL TO MILES Targi Kielce Jazz Festiwal – jedna z ważniejszych imprez jazzowych na artystycznej mapie Polski.
9. Rozbudowa infrastruktury Kielc
Dzięki pozyskiwaniu funduszy europejskich Kielce prowadzą szeroko zakrojone inwestycje infrastrukturalne mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców, jak i warunków prowadzenia biznesu. Rozbudowie i rewitalizacji podlegają główne ulice miasta jak również gminne drogi. Modernizacja i przebudowa systemu komunikacyjnego i transportowego Kielc, zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej objęła swym zakresem budowę węzłów, ulic, pętli i zatok autobusowych, zakup 40 ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej wraz z automatami mobilnymi do sprzedaży biletów, montaż elektronicznych tablic informacyjnych i stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów. Dzięki tym inwestycjom oraz wdrożeniu systemu usprawniającego obsługę pasażerów i poprawę ich bezpieczeństwa, stolica regionu świętokrzyskiego może poszczycić się najlepiej rozwiniętą w Polsce komunikacją publiczną.
10. COI Kielce docenione przez inwestorów
W strukturach Urzędu Miasta działa Biuro ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora (COI), które zapewnia wysoką jakość obsługi inwestycyjnej i poinwestycyjnej przedsiębiorcom lokującym w mieście oddziały swoich firm. Do najważniejszych zadań COI należy kompleksowe wsparcie firm zainteresowanych procesem inwestycyjnym w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym i pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych z lokalnymi partnerami. COI Kielce wspiera również lokalne firmy, współpracuje z uczelniami w zakresie przygotowania kadr do potrzeb inwestora oraz pomaga nowym inwestorom w rekrutacji personelu.
Kontakt
Biuro Rozwoju Miasta
Biuro ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora
ul. Strycharska 6, p. 705, 709
25-659 Kielce
tel. +48 41 36 76 571, 41 36 76 557
e-mail: coi@um.kielce.pl