Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Bliżej biznesu - wizyta Prezydenta Kielc Bogdana Wenty w Kieleckiej Fabryce Pomp "Białogon" SA

KFP „BIAŁOGON” S.A. to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zakładów produkcyjnych w Kielcach i jeden z nielicznych o tak bogatej, wielowątkowej przeszłości. Spółka specjalizuje się w produkcji pomp przemysłowych, lamp ozdobnych i odlewów żeliwnych. Dodatkowo wykonuje usługi związane z obróbką mechaniczną odlewów i części stalowych, hartowania indukcyjnego powierzchniowego oraz wykonuje remonty pomp. Zakład podtrzymuje dwustuletnią, białogońską tradycję wyrobów branży metalowej. Kielecka Fabryka Pomp „BIAŁOGON” S.A. to kolejna firma, którą prezydent Kielc Bogdan Wenta odwiedził w ramach projektu „Bliżej biznesu”.

 - W naszym zakładzie często się zdarza, że pracował dziadek, ojciec, a teraz syn czy córka. Białogon ściśle związany jest z historią zakładu i my tę tradycję podtrzymujemy - mówi Stanisław Mizera, dyrektor ds. techniczno-produkcyjnych, KFP „BIAŁOGON” S.A.

Od huty do fabryki pomp

KFP „BIAŁOGON” S.A. to część historii naszego miasta. To tutaj z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1817-1827 działała Huta Aleksandra. W zakładzie w oparciu o pozyskiwane w okolicy surowce wytapiano miedź, ołów i srebro poddając je dalszej przeróbce we własnej walcowni. Po wyczerpaniu się rud miedzi i ołowiu doszło do zamknięcia huty i przebudowano ją na Fabrykę Machin.

- Przez kolejne lata fabryka zmieniała się, był taki czas kiedy nazywała się "Białogońskij Czornyj Zawod". Produkowano tu maszyny rolnicze, a w czasach niepokoju różnego rodzaju broń. W 1933 roku wdrożono produkcję granatu WZ 33. U nas odlewano tylko skorupę i ją gwintowano - mówi Stanisław Mizera, dyrektor ds. techniczno-produkcyjnych.

W okresie powstania listopadowego fabryka wytwarzała m.in. lufy armatnie, a w II połowie XIX w. rozpoczęła produkcję maszyn rolniczych. Okres międzywojenny oraz pierwsze lata po II wojnie światowej, to czas funkcjonowania Zakładów Mechanicznych, a od 1948 roku także Odlewni Żeliwa i kontynuacji podstawowego profilu działalności - produkcji pomp. Specjalizacja przyniosła zmianę nazwy. 1 stycznia 1966 roku Białogon został włączony do Kielc. Od tego roku zakład funkcjonuje pod nazwą Kielecka Fabryka Pomp „BIAŁOGON”.

W latach 70-tych XX wieku, oddano do użytku nowe obiekty wydziałów: narzędziowni, mechanicznego i odlewni, wymieniając przy tym gruntownie park maszynowy. Wprowadzono do produkcji obrabiarki sterowane numerycznie oraz japońskie centra obróbcze. W 1997 roku spółka akcyjna, której akcjonariuszami byli w większości pracownicy KFP „BIAŁOGON”, nabyła przedsiębiorstwo od Skarbu Państwa.

- Idziemy w kierunku unowocześniania naszego zakładu, zarówno w zakresie projektowania jak i produkcji. Stawiamy przede wszystkim na wysoką jakość naszych wyrobów. Nie zapominamy o historii naszego zakładu, czego przykładem jest izba pamięci, w której przechowujemy najważniejsze pamiątki – mówi Stanisław Mizera, dyrektor ds. techniczno-produkcyjnych.

Tradycja i nowoczesność

Obecnie Kielecka Fabryka Pomp „BIAŁOGON” S.A. jest producentem pomp wirowych i wyporowych oraz odlewów z żeliwa szarego, projektuje i wykonuje w pełni wyposażone przepompownie ścieków wraz z montażem. W ofercie znajduje się pływająca przepompownia. Spółka dysponuje własnym zapleczem techniczno-badawczym, co pozwala jej spełniać oczekiwania klientów przy zachowaniu wysokiej jakości.

- Posiadamy własne biuro konstrukcyjne, odpowiednio wyposażone. Nasi pracownicy posiadają duże doświadczenie w zakresie projektowania naszych wyrobów, głównie pompowych. Przyjmujemy i szkolimy w tym zakresie studentów - mówi prezes KFP „BIAŁOGON” S.A Zdzisław Brodecki.

- Nasze produkty projektujemy w kształcie docelowym, opracowujemy dokumentację konstrukcyjną, a na jej podstawie pewne elementy są u nas wytwarzane np. w druku 3D, żeby sprawnie powstały modele odlewnicze, szczególnie na etapie prototypu. Praca działu konstrukcyjnego kończy się wydaniem dokumentacji, ale wcześniej każda pompa w postaci prototypu jest wykonywana i sprawdzana na wydziale mechanicznym – mówi Radosław Stanek, z-ca dyrektora ds. handlu i rozwoju.

- Część modeli lamp, można obejrzeć na ulicach Kielc w tym na ul. Sienkiewicza. W KFP wykonana została również rekonstrukcja pompokrytu, który stoi na Rynku. Nasze wyroby eksportujemy do wielu krajów w tym do Niemiec, Francji, Szwajcarii czy Szwecji. Na zlecenie firm zewnętrznych wykonujemy również remonty pomp – mówi Stanisław Mizera, dyrektor ds. techniczno-produkcyjnych.

Innowacje i współpraca z uczelniami

KFP „BIAŁOGON” S.A. to także ceniony pracodawca. W Kielcach daje zatrudnienie niemal 150 osobom, wykwalifikowanym specjalistom związanym ze swoim miejscem pracy. 

- Wprowadziliśmy szereg innowacyjnych projektów zarówno z Politechniką Świętokrzyską jak i Politechniką Wrocławską, głównie chodzi o wirownice i mieszadła oraz pompy zatapialne z systemem chłodzenia i specjalistycznym napędem - mówi prezes KFP „BIAŁOGON” S.A. Zdzisław Brodecki.

- Dzięki tej współpracy mamy na etapie wdrożenia pompę zatapialną z integralnym systemem chłodzenia z silnikiem z magnesami trwałymi w specjalnym wykonaniu materiałowym, specjalnego staliwa kwasoodpornego. Dodatkowo na to staliwo wspólnie z Politechniką Świętokrzyską złożyliśmy zastrzeżenie patentowe, które w tym momencie jest na etapie końcowym - mówi Radosław Stanek,  z-ca dyrektora ds. handlu i rozwoju.

- Patent dotyczy wykonania i doboru materiałów odpornych na ścieranie wysokiej jakości. Wspólnie z Politechniką Świętokrzyską przeprowadziliśmy próby z bardzo dobrym wynikiem – mówi prezes KFP „BIAŁOGON” S.A.

Spotkanie w ramach projektu „Bliżej biznesu” było okazją do przedyskutowania kierunków współpracy KFP „BIAŁOGON” S.A. i Miasta Kielce.

- Kielecka Fabryka Pomp nie tylko podtrzymuje historyczną produkcję, ale stale się rozwija, wdraża innowacje w produkcji i zdobywa kolejne rynki zbytu. Zakład nawiązuje współpracę z naszymi uczelniami, co przynosi wymierne efekty w postaci nowych technologii. Firma poszukuje nowych pracowników, co jest dużą wartością dla miasta i mieszkańców – podkreśla prezydent Kielc Bogdan Wenta.

– Widzimy potrzebę szkolenia i pozyskiwania nowych pracowników np. odlewników czy operatorów maszyn sterowanych numerycznie i tutaj jest możliwość współpracy z kieleckimi szkołami zawodowymi i CK Technik oraz zaoferowania stanowisk pracy w KFP – mówi prezes KFP „BIAŁOGON” S.A. Zdzisław Brodecki.

Spotkania w ramach cyklu „Bliżej biznesu” koordynuje Biuro ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora we współpracy z Biurem Prasowym Urzędu Miasta Kielce. 

« Wróć

Inwestuj w Kielcach