Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar powstaje w Kielcach - aktualności z placu budowy i nie tylko

Z początkiem bieżącego roku rozpoczęły się prace przy budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Generalnym wykonawcą jest wywodząca się z naszego regionu firma Anna-Bud, która przejęła teren 8 stycznia. Po kilku miesiącach prac widać już pierwsze, imponujące efekty, a prace konstrukcyjne trwają na każdym z 8 obiektów. Konstrukcje naziemne przekroczyły już poziom „0”, konstrukcje podziemne natomiast, ze względu na zapewnienie optymalnej stabilności sejsmicznej, sięgają 15-20 metrów w głąb ziemi.

Jak mówi profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, mimo problemów związanych z pandemią Covid-19 i mroźna zimą, prace przebiegają dynamicznie co pozwala na zachowanie optymizmu. Wmurowanie aktu erekcyjnego w budynek administracyjny Kampusu GUM odbędzie się 7 czerwca br.



Skala projektu jest imponująca: w ramach kampusu laboratoryjnego GUM powstanie 8 budynków: 6 laboratoriów, 1 biurowiec i 1 budynek warsztatowy. Prace mają się zakończyć w grudniu 2023 roku, natomiast od stycznia 2024 kampus laboratoryjny ma zacząć realizować projekty.

Dla Kielc i całego województwa świętokrzyskiego Kampus GUM to szansa na rozwój nowej regionalnej specjalizacji w obszarze metrologii oraz wzmocnienie potencjału kadrowego lokalnych uczelni. Instytucja tak poszukuje bowiem wyspecjalizowanych firm jako podwykonawców oraz partnerów projektów badawczo-naukowych.

Warto pamiętać także o tym, iż kampus stworzy wysokiej jakości miejsca pracy. Pracę w laboratoriach GUM mogą znaleźć specjaliści i naukowcy z całego kraju, w tym także kadra kieleckich uczelni. Przygotowany jest już plan rekrutacji rozpisany na najbliższe 3 lata, ponieważ pracownicy mają zostać wcześniej przeszkoleni w warszawskich laboratoriach.



Proces rekrutacji już trwa – dowiadujemy się z wypowiedzi prezesa GUM, prof. Jacka Semaniaka, który dodaje, że jest już aktywny nabór na nowe stanowiska, na początek 4 wyspecjalizowane miejsca pracy w obszarze laboratoriów czasu i masy. Kolejne konkursy będą ogłaszane już niebawem. Docelowo w 2024r., czyli w momencie uruchomienia działalności, Kampus GUM w Kielcach ma zatrudniać około 50-60 osób – 30 etatów dla metrologów oraz około 20-30 stanowisk obsługi obiektu i kadr, w tym dział IT czy HR.  W dalszych etapach funkcjonowania i rozwoju Kampusu przewidywane są również nowe stanowiska pomiarowe.

Już dziś projektowana jest także działalność badawczo-rozwojowa Świętokrzyskiego Kampusu. Współpraca z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego oraz Politechniką Świętokrzyską ma zaowocować w postaci uruchomienia tzw. doktoratów wdrożeniowych, umożliwiających zatrudnionym w GUM naukowcom rozpoczęcie i kontynuowanie studiów doktoranckich w zakresie ich specjalności związanych z pracą metrologa.



W przyszłości GUM planuje dobudować jeszcze dwa dodatkowe laboratoria: promieniowania jonizującego oraz elektryczności i magnetyzmu. Profesor Jacek Semianiak, obecnie Prezes GUM, a w ubiegłych latach Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, chce pozyskać na ten cel środki z Krajowego Programu Odbudowy w wysokości 180 mln zł.



« Wróć

Inwestuj w Kielcach