Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Jak wspierać przedsiębiorczość? Inicjatywy miasta Kielce na rzecz lokalnego biznesu

Czego oczekują od lokalnych władz przedsiębiorcy?  Najczęściej powtarzaną odpowiedzią jest: nie przeszkadzać. Przedsiębiorcy narzekają na gąszcz przepisów, niestabilne prawo, wysokie koszty pracy... Większość problemów wynika jednak z rozwiązań centralnych, nie lokalnych. Czy w takim razie gminy mogą wpływać na klimat gospodarczy i wspierać przedsiębiorców? Okazuje się, że możliwości jest bardzo wiele. Od promocji regionu poprzez  współpracę z lokalnym biznesem aż po edukację – ale najważniejsze jest wzajemne zrozumienie i gotowość do współpracy po obu stronach.
 

O inicjatywach samorządowych w kontekście przedsiebiorczości piszemy w najnowszym wydaniu magazyny Outsourcing&More Polska



Miasto Kielce od roku realizuje ciekawą inicjatywę edukacyjną, współfinansowaną ze środków UE, skierowaną do młodzieży szkół średnich. Czy edukacja ma coś wspólnego z robieniem biznesu? Otóż tak. Program: Edukacja Przedsiębiorczości w Kielcach to pilotażowe działanie, w ramach którego uczniowie szkół średnich uczestniczą w warsztatach, dyskusjach i spotkaniach z osobami prowadzącymi na co dzień własne firmy. Uczniowie są aktywizowani także poza szkołą: biorą udział w wizytach studyjnych w lokalnych firmach i w wycieczkach tematycznych do Centrum Pieniądza NBP i Giełdy Papierów Wartościowych.
- Takie działanie może przynieść w przyszłości ciekawe efekty, może popchnąć do działania tych młodych ludzi, którzy już wkrótce będą szukali własnej ścieżki zawodowej – mówi Anita Lagierska, reprezentująca Centrum Obsługi Inwestora w kieleckim ratuszu. – Często jest pomysł na własną firmę, są dostępne środki na rozpoczęcie działalności, ale brakuje wiedzy i pewności siebie. Wiara w siebie to podstawa - chcemy przekonać młodzież, że warto zaryzykować – dodaje.
 
Hitem projektu jest jednak intuicyjna w obsłudze gra online. Młodzi przedsiębiorcy w wirtualnej przestrzeni trenują „prowadzenie firmy”. Pracują w grupach, dyskutując o strategii, wspólnie podejmują decyzje co do zakupu surowców, maszyn, produkcji, sprzedaży czy zatrudniania pracowników. Choć to tylko symulacja, wyniki – zysk, zaciągnięte kredyty, szanse na długofalową działalność i zadowolenie klientów – są niezwykle ważne. Osiągnięcia uczniów na bieżąco oceniają nauczyciele. Zespoły rywalizują ze sobą, a najlepsi otrzymają nagrody.
 
Projekt cieszy się uznaniem dyrekcji i nauczycieli, a już wkrótce z gry będą mogli skorzystać wszyscy uczniowie szkół średnich z terenu Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. To jednak dopiero początek współpracy ze szkołami. Dzięki podpisaniu umowy z Narodowym Bankiem Polskim na realizację projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości! - Kielecki Turniej Szkolnych Debat Oksfordzkich” w mieście odbędzie się  pierwszy w Polsce turniej debat oksfordzkich na tematy związane z przedsiębiorczością, gospodarką i finansami. Projekt jest realizowany w sześciu kieleckich liceach ogólnokształcących. Uczniowie tych szkół wraz z nauczycielami wzięli udział m.in. w warsztatach z zasad debatowania, organizacji i przeprowadzania debat oksfordzkich. - Na przyszły rok planujemy kontynuowanie tych działań, uzupełniając je wyjątkową ofertą dla najmłodszych – mówi Anita Lagierska. - Pracujemy nad projektem skierowanym do grupy najmłodszych kielczan. Chcemy przygotować przedstawienie teatralne dla przedszkolaków i klas 1-3, które będzie uczyć dzieciaki gospodarności i oszczędności.
 
Pomysłodawcą projektów edukacyjnych jest Centrum Obsługi Inwestora działające w Urzędzie Miasta Kielce. Szereg innych działań, które podejmuje COI, zostało opisanych w „Programie wspierania przedsiębiorczości dla Miasta Kielce”, który powstał w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Przewiduje on inwestycje w kapitał ludzki, współpracę z lokalnymi firmami, ulgi podatkowe dla nowych inwestycji i promocję gospodarczą miasta. Oprócz współpracy z lokalnym środowiskiem biznesowym oraz ogólnopolskimi mediami gospodarczymi COI Kielce rozwija kooperację z gminami Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Jednym z narzędzi jest Baza ofert inwestycyjnych, która zawiera oferty zarówno z terenu Kielc jak i powiatu kieleckiego. Baza (www.mapa.invest.kielce.pl) to oparte na technologii GIS nowoczesne narzędzie do prezentacji nieruchomości gruntowych i zabudowanych, hal, biur i lokali usługowych. Jest systematycznie aktualizowana i pozwala obejrzeć nieruchomość w jej otoczeniu infrastrukturalnym, zarówno na mapie jak i na zdjęciach naziemnych i lotniczych. Pokazując tereny inwestycyjne, COI promuje potencjał gospodarczy Kielc,  prezentuje wiodące firmy oraz główne branże przemysłowe Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Taka wspólna, zintegrowana oferta inwestycyjna jest bardziej kompleksowa, a przez to atrakcyjna dla zewnętrznego inwestora. A wartością dodaną jest współpraca z ościennymi gminami – mówią przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce.
 
Centrum Obsługi Inwestora działa w Urzędzie Miasta Kielce od 2005 r. i jest oficjalnym partnerem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. w Warszawie. Zgodnie ze standardami Agencji zespół COI gromadzi informacje gospodarcze o mieście, prowadzi samodzielnie projekty inwestycyjne w ramach wsparcia dla nowego inwestora oraz zapewnia opiekę po-inwestycyjną. Wizytówką oraz źródłem informacji o mieście i o firmach jest portal poświęcony sprawom gospodarczym (www.invest.kielce.pl) oraz profil na FB Inwestuj w Kielcach.
 
Kluczowa dla miasta i dla COI jest także współpraca z Kieleckim Parkiem Technologicznym, który posiada bogatą i zróżnicowaną ofertę wsparcia dla firm produkcyjnych oraz usługowych w Kielcach. Są to wyposażone w media i system dróg dojazdowych tereny inwestycyjne o pow. 11 ha, nowoczesne biurowce, hale produkcyjne, parkingi i przestrzeń socjalna dla pracowników. Oprócz wsparcia infrastrukturalnego Park wspiera swoich lokatorów oferując wsparcie szkoleniowe i konferencyjne, specjalistyczne usługi konsultingowe oraz możliwość przebywania w inspirującym środowisku młodych, prężnych firm, specjalizujących się w nowych technologiach. Tej oferty nie udałoby się stworzyć, gdyby nie determinacja władz lokalnych w skupywaniu zdegradowanych terenów poprzemysłowych w północnej części Kielc oraz systematycznemu ich modernizowaniu dzięki środkom własnym i unijnym. W Kielcach powstały nowoczesne, świetnie prosperujące dzielnice przemysłowe i rozwijają się instytucje, które chcą i wiedzą jak wspierać lokalny biznes. 

« Wróć

Inwestuj w Kielcach