Dzisiaj w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się konferencja "Pozytywna gospodarka – czyli biznes na drodze do AGENDY 2030". Spotkanie zostało zorganizowane w partnerstwi Miasta Kielce, Targów Kielce i firmy CSR Consulting w ramach Kampanii 17 Celów, która od blisko 6 lat mobilizuje biznes w Polsce do podejmowania wspólnych działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Głównym założeniem dzisiejszego spotkania jest szeroka edukacja polskich firm i zachęcanie do nawiązywania ambitnych inicjatyw na rzecz Agendy 2030. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Agenda 2030 to strategia rozwoju świata do 2030 roku zawierająca 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
- Agenda 2030 jest nazywana mapą drogową do lepszego świata. To wspólny wypracowany partycypacyjnie plan rozwoju w obrębie 5 obszarów. To tzw. 5xP: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership). Dla każdego Celu rozpisano konkretne zadania do osiągnięcia do 2030 roku. Łącznie to 169 zadań.– mówi Małgorzata Greszta, Partner Zarządzający w CSR Consulting, inicjatorka Kampanii 17 Celów.
- Cieszę się, że Kielce stały się miejscem dyskusji o globalnych wyzwaniach, dotyczących klimatu, ale także gospodarki i społeczeństwa. Uważam, że do realizacji celów zawartych w Agendzie 2030, potrzebna jest silna gospodarka i wsparcie biznesu. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że każdy z nas jest odpowiedzialny za losy naszej planety i przyszłość kolejnych pokoleń - powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Uczestnicy kieleckiej konferencji skupili się na trzech obszarach – ludziach, planecie i dobrobycie. Samorządowcy, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu dyskutowali między innymi jak każdy z nas może działać na rzecz zrównoważonego rozwoju.
- Zmiana, która nasz czeka w najbliższych 3-5 latach jest bardzo radyklana. Co ważne: żeby zmieniać, trzeba zacząć, a sam ekosystem zmiany jest już gotowy. Świat zaczyna na nowo dyskutować odpowiedzialność biznesu. W obliczy wydarzeń, które widzimy, wagi nabiera odpowiedzialność społeczna, ekologiczna, publiczna i cywilizacyjna. istotne jest bycie pionierem i agentem zmiany, bo to przyczynia się do budowania pozycji konkurencyjnej danej firmy. - mówi prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego.
Konferencja otrzymała tytuł „Oficjalnego wydarzenia towarzyszącego 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11.