Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

"Mała ustawa o innowacyjności"

W dniu 16 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kilku ustawach, określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Projekt nazwany został „małą ustawą o innowacyjności” i przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań, m. in. zagwarantowanie ulg podatkowych, premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.
Ustawa ma być ważnym warunkiem realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach filaru „rozwój innowacyjnych firm, kładącego nacisk również na  współpracę świata nauki i biznesu.
 
Wprowadzenie ulg podatkowych dla przedsiębiorstw inwestujących w badania i rozwój to główny element przygotowanego przez rząd dokumentu. Kolejne jego aspekty to zniesienie opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej, podwyższenie kwoty odliczenia kosztów na działalność B+R czy podwojenie czasu, kiedy można odliczać koszty na działalność B+R.
Celem zmian zaproponowanych w projekcie jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki, który ma być decydującym elementem wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce.
"Mała ustawa o innowacyjności" przewiduje zmiany nie tylko dla przedsiębiorców inwestujących w badania i rozwój, ale również dla uczelni, instytutów oraz naukowców komercjalizujących badania. Uczelnie oraz instytuty badawcze, zostaną zobligowane do tego, by 0,5 proc. swoich dotacji na utrzymanie potencjału badawczego przeznaczać na komercjalizację badań.

Szereg zaproponowanych zmian ma na celu uproszczenie i odbiurokratyzowanie procesu nadawania naukowcom praw własności intelektualnej. Usunięte ma być ograniczenie czasu, w jakim twórcy wynalazku przysługują udziały w korzyściach z komercjalizacji.

Przygotowywana wraz z ustawą Biała Księga Innowacyjności ma gromadzić i systematyzować problemy dotyczące innowacyjności oraz zaproponowane rozwiązania. Na podstawie tego dokumentu powstanie „duża ustawa o innowacyjności”. Planuje się, że docelowa „duża ustawa o innowacyjności” wejdzie w życie z początkiem 2018 roku.

« Wróć

Inwestuj w Kielcach