Relacja z konferencji INSPIRE: INSPIRE a digital Europe: Thinking out of the box” (4-8 września, Kehl-Strasbourg)
W dniach 4-8 września w Kehl (Niemcy) oraz w Strasbourgu (Francja) odbyło się jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń dotyczące geoinformacji oraz e-administracji w Europie – INSPIRE Conference. INSPIRE Conference to cykliczna konferencja dotycząca Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Europie organizowana przez Komisję Europejską. W 2017 roku odbyła się jej 10 jubileuszowa edycja organizowana wspólnie przez Francję i Niemcy.
Tegoroczne wydarzenie pod hasłem: “INSPIRE a digital Europe: Thinking out of the box” (tłum. Inspiracja dla cyfrowej Europy: myślenie nieszablonowe) odbyło się z inicjatywy:
Tegoroczne wydarzenie pod hasłem: “INSPIRE a digital Europe: Thinking out of the box” (tłum. Inspiracja dla cyfrowej Europy: myślenie nieszablonowe) odbyło się z inicjatywy:
- Dyrektora Generalnej Dyrekcji ds. Środowiska Komisji Europejskiej pana Daniela Calleja
- Ministra Ekologii Francji pana Nicolasa Hulota
- Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec pana Thomasa de Maizière
- Dyrektora Generalnej Dyrekcja Generalna ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści Technologii Komisji Europejskiej pana Roberto Viola
Podczas konferencji w dniu 7 września, w trakcie sesji „e-Government applications” (tłum. Zastosowania w e-administracji) zostały przedstawione doświadczenia i osiągnięcia miasta Kielce związane z wdrażaniem Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Prezentacja „Sustainable Smart City Management using Urban Geographical Information System in City of Kielce, Poland” – (tłum. „Zarządzanie zrównoważonym miastem inteligentnym z wykorzystaniem Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w mieście Kielce”) spotkała się z znaczącym zainteresowaniem, a prezentowane rozwiązania wpisały się w najnowsze europejskie trendy i zamierzenia wiodących europejskich miast i regionów.
Konferencja podsumowała 10 letnie prace krajów Unii Europejskiej związane z wdrażaniem dyrektywy INSPIRE oraz poszerzaniem dostępności do danych przestrzennych w Europie. Dane te nie tylko są wykorzystywane w zarządzaniu i ochronie środowiska, ale są również kluczowym elementem zastosowań związanych z cyfrowym społeczeństwem, z rozwojem lokalnym i regionalnym, transportem, energią, zdrowiem i bezpieczeństwem oraz z e-administracją i zarządzaniem miastami inteligentnymi. Dane przestrzenne są również niezwykle istotne z punktu widzenia interoperacyjności danych w Europie.
W Konferencji wzięło udział ponad 1000 uczestników – przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, ekspertów, przedstawicieli biznesu z całej Unii Europejskiej.
Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono zastosowaniom geoinformacji oraz infrastruktury informacji przestrzennej w zarządzaniu miastami inteligentnymi. Wiceminister Spraw Wewnętrznych Niemiec podczas jednego z wystąpień otwierających konferencję podkreślił ważną rolę infrastruktury danych przestrzennych w realizacji projektów „smartcity” m.in. w Hamburgu. Z kolei przedstawiciel Związku Miast Niemieckich wskazał zarządzanie przez wykorzystanie geoinformacji jako jeden z głównych kierunków modernizacji administracji miejskiej w Europie.
Prezentacja została przygotowana wspólnie przez Szymona Ciupę, eksperta zewnętrznego oraz pracowników Biura ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem Urzędu Miasta Kielce.