Politechnika Świętokrzyska zakończyła budowę Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego.
W ramach projektu CENWIS powstaje sześć nowych laboratoriów, a sześć innych zostanie doposażonych w aparaturę na miarę XXI wieku. Celem nowej jednostki jest zacieśnienie współpracy nauki z biznesem, a także szeroko pojęty rozwój regionu świętokrzyskiego, oparty na nowych technologiach.
- To ma być most łączący naukę i biznes. Chodzi oto, żeby ten przemysł nie był tym tradycyjnym, który jest ważny, ale nie czyni rozwoju. Tutaj mamy laboratoria, które wchodzą już w kolejny wiek, to najnowocześniejsze urządzenia i dobra kadrę. Myślę, że razem z kampusem Głównego Urzędu Miar, będzie to silny ośrodek naukowy - mówi prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Powstanie kompleksu naukowego, to szansa na szersze wdrażanie nowych technologii, poprawę wydajności pracy świętokrzyskich przedsiębiorców oraz jeszcze lepsze kształcenie studentów. Naukowcy będą prowadzić badania między innymi nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią.
- Strategia rozwoju województwa świętokrzyskiego oparta jest na inteligentnych specjalnościach, przyjrzeliśmy się jej i określiliśmy jakie specjalizacje naszych naukowców możemy włączyć do tej strategii i tak zrodziła się koncepcja tych 12 laboratoriów - mówi prof. dr hab. inż. Barbara Goszczyńska, prorektor ds. ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej.
W uroczystości otwarcia nowego kompleksu naukowego Politechniki Świętokrzyskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele uczelni z rektorem prof. Wiesławem Trąmpczyńskim na czele, a także władze województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz ze swoim zastępcą Marcinem Różyckim.
- CENWIS podnosi status Politechniki Świętokrzyskiej, która jest bardzo ważna dla miasta i regionu, a w tym przypadku jak to określił rektor prof. Wiesław Trąmpczyński, Centrum przede wszystkim buduje pomost pomiędzy nauką, a kreatywnością i przemysłem - mówi Bogdan Wenta prezydent Kielc.
W nowo wybudowanej hali laboratoryjnej zainstalowano już pierwszą aparaturę w Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów oraz Laboratorium Prototypowania i Eksploatacji Technologii i Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.
Z badań ma skorzysta także współczesna medycyna. Laboratorium zaawansowanych nanotechnologii i nanomateriałów, współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii przy produkcji implantów dla pacjentów chorych na raka.
Budowa Centrum Naukowo – Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, łącznie kosztuje ponad 75 milionów złotych, z czego prawie 67 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych.