Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Pełny lockdown coraz bliżej - zapowiedzi Premiera

Od soboty, 7 listopada, w całej Polsce będą obowiązywały jeszcze większe obostrzenia. Zostanie zamknięta większość sklepów w galeriach handlowych, hotele będą dostępne wyłącznie dla osób podróżujących służbowo, nie będą działać kina, teatry, muzea i galerie.
 
W ramach zapowiadanych 10 działań antykryzysowych Kancelaria Prezesa Rady Ministrów proponuje:
 
  1. Dofinansowanie kosztów stałych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw objętych restrykcjami sanitarnymi, czyli subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem wykazania spadku przychodów o 30% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r.
  2. Umorzenie subwencji finansowych z PFR pod warunkiem spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.
  3. Wydłużenie Programu Tarcza Finansowa dla Dużych Firm zostanie do 31 marca 2021 r. (składanie wniosków), przy czym wypłaty będą realizowane do 30 czerwca 2021 r. Okres naliczania szkód z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych zmieni się na marzec 2020 r.–marzec 2021 r.
  4. Kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz płynnościowych dla dużych firmy. Obecnie konsultowane są z  Komisją Europejską możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres sześciu lat dla branż dotkniętych restrykcjami.
  5. Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – postojowe i obniżony wymiar pracy.
  6. Wydłużenie wypłat postojowego dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
  7. Zwolnienie ze składek na ZUS będzie przedłużone na dotychczasowych zasadach.
  8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes – kwota dotacji zostanie zwiększona do 8-krotności średniego wynagrodzenia (do tej pory wynosiła maksymalnie 6-krotność), a dofinansowana zostanie nie tylko nowa działalność, ale również zmiana zakresu aktualnie prowadzonej. Finansowanie będzie udzielane przez powiatowe urzędy pracy.
  9. Polityka drugiej szansy dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji – dofinansowanie kosztów  procesów przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
  10. Dofinansowanie leasingu dla branży transportowej ze środków Agencji Rozwoju Przemysłu.
 
Szczegóły związane z dodatkowymi obostrzeniami oraz kolejne rozwiązania ratunkowe dla przedsiębiorców zostaną przedstawione w trakcie konferencji rządu w piątek, 6 listopada, po południu.
 

« Wróć

Inwestuj w Kielcach