Dzięki zmianom w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych więcej firm, w tym także te mikro, małe i średnie, może korzystać z zachęt podatkowych dla inwestorów. Zasady działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce zmieniła ustawa o wspieraniu nowych inwestycji.
Najważniejsze zmiany:
- Zachęty podatkowe dostępne w całej Polsce, na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą. Firmy nie muszą przenosić się do Stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Zlikwidowana została długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic SSE.
- Warunki uzyskania zwolnienia z podatku zależą od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie.
- Wymagane nakłady inwestycyjne dostosowane do możliwości firm, w zależności czy są to mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwa. Uwzględniana jest także sytuacja gospodarczo-społeczna na danym terenie, w tym zasada, że im wyższe bezrobocie w powiecie, tym niższe wymagane nakłady inwestycyjne.
- Premiowane są inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Na preferencje mogą liczyć również pozostałe regiony, w których występuje wysokie bezrobocie.
- Premiowane są przede wszystkim przedsięwzięcia, które mają wpływ na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek, a w konsekwencji na rozwój gospodarczy Polski.
- Decyzja dotycząca preferencji wydawana jest na czas określony – standardowo od 10 do 15 lat. Jednak im wyższa jest pomoc publiczna w regionie dozwolona przez Unię Europejską, tym dłuższy możliwy okres zwolnienia. Nowa ustawa nie wprowadziła zmian nabytych praw dla inwestycji, które działają już w SSE.
- Spółki zarządzające Strefami odgrywają nową rolę w przyciąganiu inwestycji. Są głównym punktem kontaktu w regionie do obsługi inwestora, a także regionalnym koordynatorem udzielania pomocy publicznej w obszarze instrumentu zwolnień podatkowych i dotacji rządowych.
Co może zyskać firma?
- ulgę podatkową dla prowadzonej inwestycji;
- możliwość rozwoju przedsiębiorstwa w jego obecnej lokalizacji;
- dopasowanie strategii firmy do wspieranych działań;
- dodatkową promocję, jeśli projekty są innowacyjne;
- możliwość kształtowania lokalnej polityki gospodarczej.
Jakie szanse daje Polska Strefa Inwestycji?
- wzrost liczby inwestycji;
- wzrost dochodów mieszkańców i lokalnych budżetów;
- lepszej jakości miejsca pracy i większa aktywizacja zawodowa mieszkańców;
- zwiększenie konkurencyjności danego regionu.
Jak starać się o wsparcie? Do kogo złożyć wniosek o ulgę na realizację inwestycji?
Wejdź na stronę Polskiej Strefy Inwestycji i sprawdź warunki dla Twojej inwestycji.