Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Pomoc prawna w Kielach

W poniedziałek, 7 marca, w Urzędzie Miasta Kielce miały miejsce pierwsze, z szeregu zaplanowanych, konsultacje, prowadzone przez ekspertów i doradców podatkowych, skierowane do osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej. Spotkania odbywają się w siedzibie Urzędu Miasta Kielce, Rynek 1, przy Wydziale Komunikacji (II piętro).
Przedmiotem konsultacji jest doradztwo w zakresie zakładania działalności gospodarczej i wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorstwa. Będą one miały charakter cykliczny -  odbywać się będą w każdy pierwszy i ostatni poniedziałek miesiąca, w godzinach 10.00-14.00. Organizatorami akcji są Urząd Miasta Kielce i Świętokrzyski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Ponadto, od początku roku 2016 funkcjonuje w Kielcach system darmowej pomocy prawnej, powołany Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy oraz edukacji prawnej (DZ. U. 2015 poz. 1255). Zgodnie z przepisami Ustawy, z początkiem 2016 roku zakłada się stworzenie na terenie całego kraju sieci ponad 1500 punktów bezpłatnej porady, z których połowa prowadzona będzie przez pozarządowe organizacje pożytku publicznego.

W  Kielcach znajduje się 8 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym 4 prowadzone przez organizacje pozarządowe, wyłaniane corocznie w otwartym konkursie ofert. Wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej dostępny pod adresem: http://www.um.kielce.pl/darmowa-pomoc-prawna/punkty-pomocy-prawnej-w-kielcach/

Uprawnionymi do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej będą osoby fizyczne, w szczególności:
  1. młodzież do 26. roku życia,
  2. osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
  3. seniorzy po ukończeniu 65 lat,
  4. osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
  5. kombatanci,
  6. weterani,
  7. zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Pomoc będzie udzielana w każdym z punktów od poniedziałku do piątku, przez co najmniej 4 godziny dziennie i dotyczyć może m.in.: etapów postępowania przedsądowego z prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych czy prawa pracy.

Oprócz unormowania systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, ustawa przewiduje także działania polegające na kształtowaniu świadomości prawnej obywateli. Zgodnie z zapisami ustawy, organy administracji publicznej, wykonując zadania z zakresu edukacji prawnej społeczeństwa uprawnione są do podejmowania działań edukacyjnych, zmierzających do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce Darmowa Pomoc Prawna.

« Wróć

Inwestuj w Kielcach