Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Prace nad budową w Kielcach laboratoriów Głównego Urzędu Miar w toku

Stan przygotowań do inwestycji pn. Budowa Kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach był głównym tematem konferencji, która odbyła się w czwartek 21 września. Kielce wygrały rywalizację z innymi miastami wojewódzkimi odnośnie lokalizacji nowej siedziby Centralnego Laboratorium Głównego Urzędu Miar. To niezwykle istotna inwestycja w skali całego regionu i kraju.
 
21 września odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta, województwa i GUM. Na spotkaniu byli także obecni rektorzy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej, którzy podpisali z Prezesem GUM Włodzimierzem Lewandowskim porozumienie inicjujące współpracę. Rektor  Politechniki Wiesław Trąmpczyński zapowiedział uruchomienie nowego kierunku – metrologii, na którym będą kształcić się przyszli pracownicy GUM.
 
Główny Urząd Miar poszukiwał nowej lokalizacji, która spełniałaby wyśrubowane wymogi – m.in.  stabilność sejsmiczną gruntu. Oferta Miasta Kielce okazała się najlepsza – nie tylko ze względu na uwarunkowania geograficzne, ale także przychylność i otwartość lokalnych partnerów. Ważnym aspektem jest także korzystne usytuowanie miastaw otoczeniu ważnych aglomeracji tj. Warszawa, Kraków, Łódź, Katowice. Dzięki ostatnim inwestycjom drogowym w obrębie trasy ekspresowej S7 dojazd do tych miast jest coraz bardziej komfortowy.

Na potrzeby nowej inwestycji przekazane zostanie 14 ha terenów inwestycyjnych. Całość prac ma zakończyć się w 2021 roku. Uruchomione tu nowoczesne laboratoria pomiarowe będą współpracować z podobnymi ośrodkami w całej Europie. Do Kielc trafi m.in. jedna z dwóch w kraju fontann cezowych, czyli ultraprecyzyjny zegar, który nie spóźnia się o sekundę przez co najmniej 100 milionów lat.

Obecność instytucji to wielka szansa dla Kielc, dotychczasowe doświadczenia na świecie pokazują, iż takie inwestycje stają się impulsem do dynamicznego rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstwi instytutów skupiających się wokół GUM. Zarówno władze miasta Kielce jak i kieleckie uczelnie rozpoczęły już przygotowania, aby tę szansę jak najlepiej wykorzystać. 

GUM 5
GUM 3
GUM 4

« Wróć

Inwestuj w Kielcach