Dostrzegając potrzebę zwiększenia konkurencyjności miasta w obszarze rozwoju kadr dla sektora IT, Kielce sięgają po dofinansowanie unijne na realizację zadań umożliwiających młodym ludziom rozwój kompetencji właśnie w tym obszarze. Inicjatywy angażujące uczniów oraz studentów, we wsparciu firm i uczelni kieleckich cieszą się dużą popularnością. Firmy IT chętnie włączają się w projekty, dzięki którym biorą udział w procesie kształtowania przyszłego rynku pracy.
Kadry dla biznesu czyli edukacja przedsiębiorczości Kielcach
Z końcem ubiegłego roku w Kielcach podpisana został umowa na realizację kolejnego projektu finansowanego ze środków europejskich, wspierającego rozwój kompetencji uczniów w kontekście pracy na rynku IT. Od 1 stycznia Miasto Kielce realizuje projekt mający na celu podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego w kontekście przyszłego zatrudnienia w branży IT. „Wysokiej jakości kwalifikacje i staże zawodowe kluczem do sukcesu w branży IT” to dwuletni projekt, który obejmie wsparciem uczniów szkół informatycznych i elektrycznych, w których prowadzone są zajęcia na kierunku technik informatyk oraz technik programista.
Działania projektowe obejmują realizację wysokiej jakości staży zawodowych w renomowanych firmach z branży IT w Kielcach oraz przeprowadzenie specjalistycznych kursów programowania dla uczniów i nauczycieli. Kursy te zakończą się uzyskaniem kwalifikacji z języków programowania. Program wsparcia uzupełniony jest o specjalistyczne kursy z zakresu języka angielskiego w programowaniu dla uczniów, które skończą się egzaminem i certyfikatem potwierdzającym znajomość języka angielskiego programistycznego na różnych poziomach zaawansowania.
W ramach projektu uczniowie będą także rozwijali kompetencje kluczowe na rynku pracy, tj. umiejętność uczenia się, przedsiębiorczość i inicjatywność oraz kompetencje społeczne. Pomóc w tym mają Szkolne Laboratoria Przedsiębiorczości zaopatrzone w nowoczesne komputery i narzędzia dydaktyczne, jak gry planszowe strategiczne i decyzyjne, podręczniki coachingowe, programy multimedialne do rozwijania tych właśnie, niezbędnych umiejętności.
Wykorzystana zostanie symulacja prowadzenia działalności gospodarczej w formie gry online stworzona i wdrożona w ramach ubiegłorocznego projektu „Program: Edukacja Przedsiębiorczości”, również współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach doradztwa zawodowego, każdy z uczniów otrzyma indywidualną pomoc w planowaniu dalszego kształcenia i kariery zawodowej w branży IT. Te sesje pomogą również przygotować ucznia do roli pracownika w firmie IT oraz wesprzeć tych, którzy planują rozpocząć działalność gospodarczą, otworzyć start-up działający w branży IT.
Organizować będziemy także spotkania młodzieży z lokalnymi przedsiębiorcami, działającymi na rynku IT. Będą to krótkie sesje motywujące i aktywizujące uczniów z wybranymi przedstawicielami lokalnych firm informatycznych i innowacyjnych start-upów.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Całość atrykułu do pobrania na https://www.proprogressio.pl/pl/modal/pismo/60