Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Relacja z udziału startupów w MSPO

Zakończyła się 24 edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Wydarzenie ma ogromne znaczenie dla branży zbrojeniowej w Europie i stanowi okazję do przedstawienia najnowszych rozwiązań technologicznych oraz zawarcia rokujących kontraktów. Co roku w MSPO bierze udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, który udziela patronatu, oraz Minister Obrony Narodowej. W targach uczestniczą firmy zrzeszone w Polskiej Grupie Zbrojeniowej oraz wystawcy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i innych krajów, w tym: Airbus, TAI, Boeing, ThyssenKrupp Marine System, Lockheed Martin Corporation, Sikorski Company i inne.
 
Nowością tegorocznej edycji MSPO jest obecność Urzędu Miasta Kielce, który miał tu własne stoisko. Dzięki inicjatywie Centrum Obsługi Inwestora UM Kielce w targach wzięły udział 3 startupy. Zostały one wyłonione w drodze konkursu, a następnie zaproszone do bezpłatnego skorzystania z powierzchni targowej i zaprezentowania swoich autorskich technologii.  
IMG_9130_in

Największe zainteresowanie na stoisku dla startupów wzbudzała drukarka 3D GAIA Multitool z wymiennymi głowicami. Jej innowacyjność polega na możliwości wykorzystania mas półstałych. Urządzenie umożliwia tworzenie kształtów zaprojektowanych wcześniej przy użyciu aplikacji komputerowych i może mieć szerokie zastosowanie w prototypowaniu i rozwijaniu nowych technologii. Autorami pomysłu są Paweł Rokita i Janusz Wójcik, którzy promują go w ramach stowarzyszenia FabLab Kielce. FabLab jest także organizatorem Dni Druku 3D, największej imprezy wystawienniczej w tej branży w Polsce.
 
Kolejna technologia promowana na stoiku dla startupów to łożysko magnetyczne wymyślone i opracowane przez Artura Łukasiewicza. Udział w realizacji i opatentowaniu wynalazku miała Politechnika Świętokrzyska, a w szczególności Dariusz Michalski oraz Krzysztof Ludwinek. Prototyp został wykonany dzięki wsparciu prorektora Politechniki Zbigniewa Koruby.  Łożyska „Magnetic Art Technologies” znajdują zastosowanie w specjalistycznych urządzeniach, gdzie problemem jest naturalny proces zużywania się części przy długotrwałym utrzymywaniu wysokich prędkości obrotowych. Wykorzystaniem tej innowacji interesują się firmy z branży kosmicznej, mechanicznej, energetycznej, także takie działające w obszarze techniki giroskopowej czy pomp turbomonekularnych. 
 
Na propozycję współpracy czeka także Jakub Ciuła, który opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu inżynierskim stworzył zamknięty układ do wytwarzania energii elektrycznej. Urządzenie pracuje w ciągłym ruchu w oparciu o energię elektryczną oraz siłowniki wodno-powietrzne i pozwala na wytworzenie większej ilości energii, niż potrzebuje do zasilenia. Zaletą tego rozwiązania są potencjalnie ogromne oszczędności finansowe oraz działanie małoinwazyjne dla środowiska. Wynalazek nie posiada jeszcze prototypu, ale właściciel poszukuje możliwości wsparcia przez zainteresowane firmy. 
 
IMG_9204_inCentrum Obsługi Inwestora po raz pierwszy zorganizowało stoisko dla starupów - osób posiadających śmiałe projekty i pomysły wkraczające w świat nowych technologii. O rosnącym znaczeniu startupów dla  rozwoju innowacyjnej gospodarki może świadczyć to, iż Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości również  miała na targach MSPO stoisko dla krajowych startupów. Inicjatywa COI Kielce jest jednak unikatowa, bowiem  umożliwiła zaprezentowanie się pomysłodawców z terenu Kielc i województwa świętokrzyskiego. Dzięki temu  nie musieli oni konkurować ze startupami z całej Polski. Ogromne wsparcie dla starupów oferuje także Kielecki  Park Technologiczny, który w ramach projektu TechnoparkBiznesHub wyszukuje i wspiera najciekawsze  pomysły biznesowe. Osoby zakwalifikowane do projektu mogą liczyć na wsparcie finansowe oraz  organizacyjne pomysły biznesowe. Osoby zakwalifikowane do projektu mogą liczyć na wsparcie finansowe oraz organizacyjne w ramach procesu inkubacji startupów.
 
Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce we współpracy z Kieleckim Parkiem Technologicznym planuje umożliwić udział startupów w kolejnych wydarzeniach targowych Targów Kielce.  

« Wróć

Inwestuj w Kielcach