Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Tarcza antykryzysowa 5.0

Dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z płacenia składek na ZUS, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla mikro- i małych firm oraz zwolnienie z opłaty targowej - to nowe rozwiązania dla zamkniętych w związku z pandemią koronawirusa przez branż .
 

Dodatkowe świadczenie postojowe, czyli "dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych firmach" za listopad będzie przysługiwać, jeśli przychody firmy będą w październiku lub listopadzie niższe o co najmniej 40 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Świadczenie będzie pokrywane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Drugim rozwiązaniem jest zwolnienie z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie to będzie przysługiwać, jeśli przychody firmy w listopadzie tego roku spadły o co najmniej 40 proc. względem listopada 2019 roku.

Kolejne rozwiązanie to 5 tysięcy złotych dotacji dla mikro- i małych firm w przypadku uzyskania w październiku lub listopadzie tego roku przychodów niższych o co najmniej 40 proc. niż rok wcześniej.

Plan rządu zakłada ponadto zawieszenie poboru opłaty targowej w 2021 roku. Dla gmin przewidziano rekompensatę za jej brak, zostanie ona pokryta ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID19. Projekt przewiduje zwrot dochodów w przypadku, gdy przekraczały one w danej gminie 10 tys. zł w 2019 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu ubiegania się o pomoc TUTAJ.

  • Tarcza 5.0 obejmuje trzy rozwiązania: świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z ZUS.
  • Są to rozwiązania przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy nie otrzymali wsparcia w ramach poprzednich tarczy.
  • Świadczenie postojowe mogą otrzymać agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Pozostałe świadczenia również skupiają się na konkretnych branżach. Wśród nich są przede wszystkim firmy z branży turystycznej, eventowej i wystawienniczej.
  • Wnioski o świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe można składać do 3 miesięcy po zniesieniu ogłoszonego stanu epidemii.
  • Aby skorzystać ze zwolnienia z ZUS, należy złożyć wniosek najpóźniej do 30 listopada 2020 roku. Deklaracje rozliczeniowe i miesięczne raporty imienne należy dostarczyć do 31 października 2020 roku.

 

« Wróć

Inwestuj w Kielcach