Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce prywatności Zamknij okno
PL EN

Za nami największe kosmiczno-robotyczne wydarzenie w Europie

European Rover Challenge mocno wpisało się kalendarz jesiennych wydarzeń, na których "trzeba być". W tych międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich współzawodniczą ze sobą zespoły studentów z całego świata. Zawody ściągają do miasta entuzjastów nowych technologii i zwolenników eksploracji kosmosu. Mają oni do wykonania szereg zadań na specjalnie przygotowanym torze, przypominającym ukształtowaniem i kolorem gleby marsjański glob.
 
ERC to największe kosmiczno-robotyczne wydarzenie w Europie. W tym roku odbywało się w dniach 15–17 września na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim rywalizowało około 30 drużyn z całego świata. Goście wydarzenia mogli wziąć udział w warsztatach naukowych oraz wysłuchać prelegentów opowiadających m.in. o eksploracji kosmosu.

Miasto Kielce ponownie pełniło rolę Miasta-Gospodarza wydarzenia. W sobotę na stoisku miasta swoją ofertę prezentowało Energetyczne Centrum Nauki, którego propozycja stworzenia zawieszki na termokurczliwym materiale przykuła uwagę nie tylko najmłodszych uczestników ERC2023. W niedzielę uczniowe z Zespółu Szkół Elektrycznych w Kielcach dosłownie zahipnotyzowali zwiedzających strefę wystawców zaprojektowanym, stworzonym i zaprogramowanym przez siebie urządzeniem do segregowania materiałów. Zaś na sąsiednim stoisku możliwości nauki przez zabawę z wykorzystaniem robotów LEGO do nauki programowania pokazał Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach.
 
Dzięki transmisjom i relacjom na żywo w mediach społecznościowych do ERC może dołączyć publiczność z całego świata. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia, dzięki internetowej transmisji, uczestniczyło niemal pół miliona osób z najdalszych zakątków globu. ERC jest też swego rodzaju festynem nauki dla mieszkańców Kielc, ponieważ w trakcie zawodów można równolegle wziąć udział w spektakularnych eksperymentach, przetestować działanie innowacyjnych urządzeń czy poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania naukowe.
 
Wiele korzyści zyskują także sami uczestnicy zawodów: praca nad projektem pozwala studentom zdobyć wiedzę i umiejętności wykraczające poza program nauczania, oswaja z sektorem kosmicznym i wskazuje możliwości rozwoju zawodowego. Konkurs podnosi też atrakcyjność kandydata na pracownika. Jest okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów, a nawet impulsem do zakładania firm.     


 




« Wróć

Inwestuj w Kielcach